سایپا و ایران‎خودرو مسیر مقابل هم را پیمودند


»<<─##●|●|●##>>─«جدید ترین اخبار را از سایت مجله خودرو دنبال کنید و این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید امیدوارم از مطالب این سایت لذت برده باشید»───##●|●|●##───«

به گزارش «اخبار خودرو»، در روزی که شاخص‌کل بورس تهران درجا زد، نمادهای گروه خودرویی نیز مسیرهای متفاوتی را طی کردند. از یک‎سو سایپا، مهرکام پارس، سایپاآذین، الکتریک‎خودرو شرق، صنایع ریخته‎گری ایران، محورسازان ایران‎خودرو، سرمایه‎گذاری رنا، قطعات اتومبیل ایران، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو و آهنگری تراکتورسازی ایران مثبت شدند اما از سوی ‌دیگر ایران‎خودرو، لنت ترمز ایران، پارس‎خودرو، زامیاد، گروه بهمن و بهمن‎دیزل منفی خوردند. همچنین روز گذشته در گروه خودرویی طی 45هزار و 324 نوبت معاملاتی، 837میلیون و 804هزار سهم به ارزش 159میلیاردتومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز شنبه بالغ‌بر 27هزار میلیاردتومان شد.

استراحت یک‎روزه نماگر اصلی بازار سهام

به‎رغم رشدی که شاخص‌کل در هفته گذشته با آن روبه‌رو بود و به دنبال آن گروه خودرویی نیز با صعود همراه شد اما در دادوستدهای دیروز، نماگر اصلی بازار سهام به خود استراحت داد و با کاهش 95واحدی در تراز 226هزار و 888 واحدی قرار گرفت.

حال به نظر می‎رسد در ادامه معاملات هفته جاری شاخص‌کل دوباره با رشد همراه شود و بر‌همین اساس نمادهای گروه خودرویی – چه نمادهای بزرگ و تاثیرگذار و چه نمادهای کوچک و قطعه‎ساز نیز صعودی شوند. حال باید دید در ادامه هفته چه اتفاقاتی در گروه خودرویی روی خواهد داد.

عامل نهایی تاثیرگذار بر بازار

به باور برخی کارشناسان، در یک ماه گذشته شاخص‌کل بورس تهران با فرازها و نشیب‌های متعددی روبه‎رو بود که مهم‌ترین دلیل آن نیز به تنش‎های فضای بین‎المللی بازمی‎گردد. انتشار شایعات و اظهارات مقامات ایالات‌متحده برای مدت‎زمان کوتاهی بازار سرمایه کشور را متاثر کرد که بیشتر جنبه روانی داشت.

اما اکنون از آن فضا خارج شده‎ایم و در‌‌حال‌حاضر‎ باید فاکتورهای اقتصادی را به‎عنوان عامل نهایی تاثیرگذاری بر بازار در نظر بگیریم. این در حالی است که دو ماه خرداد و تیر فصل برگزاری مجامع است و در این ایام عملکرد شرکت‎ها و تصمیمات سیاست‎گذاران اقتصادی بیشترین تاثیر را بر روند حرکتی بازار سهام می گذارد.

گفتنی است ارزش معاملات بورس تهران روز شنبه به حدود ۱,۱۳۵ میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات فرابورس رقم ۴۷۱ میلیارد تومان را تجربه کرد.

»───##●|●|●##───«امدواریم از خواندن این مطلب لذت کافی بره باشید »───##●|●|●##───«

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *