سلام خدمت مخاطبين سایت مجله خودرو در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

مقایسه بین خودروهای تمام الکتریکی و هیبریدی برای بسیاری از خریداران آن ور آبی که به خودروهای روز دنیا دسترسی داشته حق انتخاب دارند، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. تعداد زیاد خودروهای پلاگین و هیبریدی بازار که تقریباً از سوی همه خودروسازان ارائه می‌شوند در برابر تعداد معدودی خودروی تمام الکتریکی وسوسه‌انگیز، ممکن است خریدار را بر سر دوراهی قرار دهد.


هنوز هم خودروهای الکتریکی به مرحله بلوغ خود نرسیده‌اند اما حتی در همین وضعیت نیز زنگ خطر را برای خودروهای درون‌سوز به صدا در آورده‌اند. ویژگی‌های مثبت این خودروها نظیر هزینه نگهداری بسیار پایین و قابلیت اطمینان، نداشتن آلودگی، داشتن وجهه اجتماعی در کنار شتاب خوب و گاهی هیجان‌انگیز می‌توانند خریدار را قلقلک دهند. در عوض خودروهای هیبریدی هم علاوه بر مزایای خودروهای الکتریکی، هنوز روی پایه و اساس همان پیشرانه‌های درون‌سوز استوارند و مثلاً می‌توان در سفرهای طولانی روی باک سوخت آن‌ها حساب کرد و در سفرهای روزانه و شهری هم تنها متکی بر باتری آن‌ها بود.


سردرگمی خریداران ممکن است زمانی بیشتر شود که با گزینه‌های مختلفی از یک برند مواجه شوند. در آینده نزدیک با ورود خودروهای تمام الکتریکی آلمانی، رقابت آن‌ها با نسخه‌های هیبریدی همان برندها نیز جالب خواهد شد. در حال حاضر نیز می‌توان نمونه‌ای از این چالش را در انتخاب شورولت بولت و شورولت ولت دید که اولی تمام الکتریکی و دومی هیبریدی می‌باشند و بدتر اینکه حتی نام آن‌ها نیز مشابه و هم‌آهنگ است!


بولت به‌عنوان یک خودروی اساساً الکتریکی طراحی شده است. بنابراین طراحان پلتفرمان، باتری‌ها را در کف آن جاسازی کرده‌اند و بدین ترتیب هیچ قسمتی از فضاهای کابین و صندوق، قربانی حضور باتری‌ها نشده‌اند.


در عوض شورولت ولت یک خودروی پلاگین هیبریدی است که شما ممکن است با آن به پمپ‌بنزین بروید یا باتری‌های آن را در خانه شارژ کنید. بنابراین برای یک مسافرت طولانی می‌توانید روی ولت حساب بیشتری باز کنید.


دومین تفاوت این دو خودرو، ابعاد باتری‌های آن‌هاست. بولت از بسته باتری بسیار بزرگی با ظرفیت 60 کیلووات ساعت استفاده می‌کند تا بتواند با آن به شعاع حرکتی 386 کیلومتر با هر بار شارژ کامل دست یابد. با خالی شدن ظرفیت باتری باید در نزدیک‌ترین ایستگاه شارژ توقف کنید و مدتی با تا شارژ باتری‌ها استراحت نمایید. ازآنجاکه متوسط مسیر پیمایش روزانه رانندگان آمریکایی حدود 64 کیلومتر می‌باشد، با باتری‌های فول این خودرو می‌توانید چندین روز رانندگی کنید. با این وجود طبق عادت بسیاری از خریداران خودروهای الکتریکی، شب هنگام و موقع خواب، خودروهای خود را به شارژر متصل می‌کنند تا صبح با باتری‌هایی پر و خیالی آسوده رانندگی کنند.


در سوی دیگر، ولت می‌تواند با تکیه بر باتری‌های کوچکترش با ظرفیت تنها 18.4 کیلووات ساعت که در تونل میانی و صندوق عقب جا گرفته‌اند، تا 80 کیلومتر مسافت را بدون صرف قطره‌ای بنزین طی کند. بعد از آن است که موتور بنزینی 1.5 لیتری چهار سیلندر به میدان وارد می‌شود. در زمانی که نیاز به شتاب و قدرت بیشتری باشد، هر دو موتور بنزینی و الکتریکی ولت انجام وظیفه می‌کنند. ولت می‌توان با یک باک پر و باتری‌های فول تا 686 کیلومتر مسافت را طی کند. بنابراین طبق استاندارد EPA مصرف سوخت ولت در هر صد کیلومتر میانگین شهر و جاده حدود 2.2 لیتر خواهد بود. هرچند وقتی باتری‌ها خالی باشند مصرف سوخت به 5.6 لیتر در هر صد کیلومتر افزایش خواهد یافت.


شورولت بولت به‌عنوان یک خودروی الکتریکی، کوچک‌ترین نشانی از ضعف ندارد. موتور الکتریکی آن 200 اسب بخار قدرت و 360 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که با همراهی گیربکسی تک سرعته شتاب 6.5 ثانیه‌ای را برای آن به ارمغان می‌آورد. مسافت 400 متر هم توسط این مدل در 15 ثانیه طی می‌شود.


قرار گرفتن باتری‌ها در کف و پایین بودن مرکز ثقل خودرو باعث می‌شود تا احساس خوبی از رانندگی با آن داشته باشد. دینامیک خودرو به همین دلیل بهتر از حد تصور بوده و هیجان رانندگی آن حتی با وجود گیربکس تک سرعته و ترمزهای احیاکننده انرژی، بهتر از ولت است. نگه داشتن خودروی ولت حتی بدون استفاده از پدال ترمز نیز ممکن است زیرا سیستم احیا، حداکثر انرژی ممکن را باید دریافت کند و از همین طریق به سرعت خودرو را متوقف نماید.


شورولت ولت هم ترکیبی از حالت اسپرت و رانندگی کارآمد را برقرار می‌کند. شتاب آن 7..5 ثانیه است که در پشت سر برادر هاچ‌بک خود قرار می‌گیرد. موتور بنزینی 1.5 لیتری آن 101 اسب بخار نیرو دارد و جفت موتورهای الکتریکی آن‌ها 149 اسب بخار نیرو و 399 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند.
نسل دوم ولت که در سال 2016 معرفی شده‌، ترکیبی سنتی‌تر نسبت به طراحی آوانگارد نسل اول خود دارد. رفتار این خودرو نیز بسته به شرایط رانندگی شما ترکیبی است و همواره موتور می‌تواند به کمک شارژ باتری‌ها بیاید. یک گیربکس CVT با انتقال نیروی مداوم پیوسته نیز وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد.


ظرف 30 دقیقه می‌توان باتری‌های بولت را به میزانی شارژ کرد که مسافت 145 کیلومتری را طی کند. فرایند استفاده از کایل و رابط‌های شارژ حدود 10 ثانیه طول می‌کشد. شارژر اصلی 240 ولتی دیواری نیز به همراه این خودرو ارائه می‌شود. البته با پرداخت 750 دلار می‌توان از شارژر سریع بهره برد. با این حال در سفرهای طولانی باید برنامه‌ریزی دقیقی روی میزان شارژ باتری و مکان‌های توقف برای شارژ مجدد آن‌ها داشته باشد.


شارژر ولت اما برای شارژ کامل باتری‌های کوچکتر آن به 2.5 ساعت زمان نیاز دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از شر رفتن به پمپ‌بنزین خلاص شوید در این خودرو هم باید روزانه از این شارژرها استفاده نمایید.


در کمال تعجب فضای داخلی بولت 94.4 فوت مکعب بوده که 4 فوت مکعب بزرگتر از ولت می‌باشد. بولت یک هاچ‌بک باریک و بلند است و موقعیت رانندگی آن نیز برای سرنشینان، بالا و دید آن نیز عالی است. به گونه‌ای که می‌توان آن را با یک کراس‌اوور نیز مقایسه کرد. صندلی‌های بول برای 5 بزرگسال طراحی شده‌اند اما در سفرهای طولانی باید به دو سرنشین عقب اکتفا کرد. فضای صندوق عقب در حالت عادی 16.9 فوت مکعب بوده و با تا کردن صندلی‌ها به 56.6 فوت مکعب هم می‌رسد.

ولت اما یک سدان جمع‌وجور است که طولی بیشتر از برادر خود دارد و حتی فاصله بین دو محوران هم بیشتر است. با این وجود در هنگام سوار شدن به آن به وضوح فضای کمتری نسبت به بولت را احساس می‌کنید. ارتفاع این خودرو نیز پایین‌تر بوده و علی‌رغم ظرفیت اسمی پنج سرنشین اما به علت تونل میانی بزرگ، فضای زیادی برای سرنشینان عقب وجود ندارد. فضای بار این خودرو هم تنها 10.6 فوت مکعب است و با تا کردن صندلی‌ها هم از 30 فوت مکعب بیشتر نخواهد شد.
بنابراین با وجود اینکه بولت در بیرون کوچکتر به نظر می‌رسد اما فضای درونی آن بزرگتر و کاربردی‌تر بوده و راحت‌تر است.


قیمت پایه ولت پایین‌تر از رقیب آن است. برای خرید بولت باید روی قیمت پایه 36 هزار دلاری حساب کنید. تریم پریمیر هم 40 هزار و 900 دلار به فروش می‌رسد. البته در آمریکا این خودرو از مشوق‌های ایالتی 7500 دلاری سود می‌برد که می‌تواند قیمت آن را به 29995 دلار کاهش دهد. نسخه پریمیر شامل روکش‌های چرمی کابین، صندلی‌های جلو و عقب گرم شونده، فرمان دارای گرم‌کن داخلی، نظارت بر نقاط کور، دوربین دید عقب و سنسورهای پارکینگ و نمایشگر سیستم اطلاعات و سرگرمی با ابعاد 10.2 اینچی و سیستم‌های کارپلی و اندروید اتو، استارت بدون کلید و دوربین بک آپ است.


در سوی دیگر مدل ولت با قیمت پایه 33220 دلاری برای تریم LT و 37570 برای نسخه پریمیر قرار می‌گیرد. مشوق‌های دولتی برای ولت نیز ارائه می‌شوند و قیمت آن را برای مصرف‌کننده به 26595 دلار می‌رسانند.

انتخاب نهایی با شماست. کدام را خودروی به‌روزتر و مدرن‌تری می‌دانید و کدام را کاربردی‌تر، مقرون به‌صرفه‌تر، جذاب‌تر و مناسب‌تر می‌دانید؟ به امید روزی که ما نیز در ایرانمان، قادر به انتخاب‌هایی بین خودروهای روز دنیا باشیم.

منبع: insideevs


شما مخاطبين عزيز سايت تکاوران سایبری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت مجله خودرو

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوستان

دسته‌ها